Любовна публикация. Феромоните в парфюмите: работят ли? Как да увеличите атрактивността си?

Свети Валентин е денят на влюбените. Това е времето за магии, прелъстяване не само с външен вид, но и с допир и аромат. Но как успешно да използваме аромата? Работят ли феромоните в парфюмите? Как? Феромоните имат ли някакъв аромат? Има ли аромати, които другият пол намира за привличащи?

Феромони: какво е това?

Феромони? Какво е това? Какво означава тази странна дума? Може би някои от вас я свързват с привличане на противоположния пол. Е, това е истина, но само частично.

Феромоните са нетрайни вещества без аромат, произведени от живи организми, включително и от растения. Тяхната главна задача е да предадат информация на другите същества от същия вид. Главната разлика между хормоните и феромоните е, че първите носят информация, предназначена за организма, който ги асимилира по-късно, а последните са информация, която е изпратена по-нататък, което означава, че е за други същества. Както научих, в зависимост от функцията, феромоните се разделят на 30 групи. Най-разпознаваемите са: тези за секс, агресия, алармиращите и оставящите следа.

Видът феромони, който най-често свързваме с тях, са тези, които ,,привличат“, наречени атрактанти. Те имат много интересна функция, защото повлияват на вомероназалния орган, който е отговорен за приеманете на химични сигнали. При хората рецепторът се намира от двете страни на ноздрите.

Знаехте ли, че феромоните могат да предизвикат различни реакции в тялото? Какви са те? Например те могат да променят ритъма на дишане, да повлияят на температурата на тялото, пулса и дори кръвното. Както можете да видите, феромоните не са толкова пасивни, колкото може би сме смятали.

Феромоните в козметичните продукти

Много години хората са се опитвали да разработят начин за имплементиране на феромоните в козметиката. Може би не във всички продукти, но най-вече при парфюмите – все пак те директно повлияват на възприятието ни на миризма. Презумцията, че феромоните за секс при животните са същите и при хората. Ето защо мускусът се добавя към някои парфюми. Друга презумция е, че парфюмите с феромони повлияват повече на човека, който го носи, а не на околните. С други думи, ние се чувстваме ,,предразположени“ да приемаме ароматни сигнали от другите. Ето защо понякога мъжките парфюми съдържат женски феромони, както и обратното.

От къде идва магията? Химическо съдържание на феромоните

Най-важната химичеста съставка, от която идва и действието, са 2 стероида: андростенол и андростерон. И ето един интересен факт: и жените и мъжете изглеждат по-добре, по-интелигентни и надеждни са, когато са се напръскали с андростенол. Учудващо е и, че има отделен феромон, който също се използва в парфюмите, причиняващ агресия и асоцииращ се с доминантност. Следователно, ако искате да спечелите малко уважение, използвайте андростенон.

Феромони: опции

Работят ли феромоните? Успяват ли да засилят привличането?

За моя изненада, се оказва, че съставките, използвани в парфюмите нито стимулират вомероназалния орган, нито нервната система. С други думи, не те пасват на определението за феромони, което имате наум.

Все пак феромоните работят като ароматни атрактанти и тяхното влияние върху хората е, че стимулират рецепторите им. С прости думи, феромоните нямат описания от марките, които искат да продадат парфюмите, ефект. Това, върху което повлияват, е самият аромат – те правят парфюма по-хубав. Доказано е, че някои аромати привличат мъжете/жените и затова се използват често.

Въпреки че феромоните не работят като магически любовен елексир, не подценявайте силата на аромата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Заслужава си да се прочете

Свързани статии, които могат да Ви бъдат интересни