Свети Валентин е денят на влюбените. Това е времето за магии, прелъстяване не само с външен вид, но и с допир и аромат. Но как успешно да използваме аромата? Работят ли феромоните в парфюмите? Как? Феромоните имат ли някакъв аромат? Има ли аромати, които другият пол намира за привличащи?
Феромони: какво е това?
Феромони? Какво е това? Какво означава тази странна дума? Може би някои от вас я свързват с привличане на противоположния пол. Е, това е истина, но само частично.
Феромоните са нетрайни вещества без аромат, произведени от живи организми, включително и от растения. Тяхната главна задача е да предадат информация на другите същества от същия вид. Главната разлика между хормоните и феромоните е, че първите носят информация, предназначена за организма, който ги асимилира по-късно, а последните са информация, която е изпратена по-нататък, което означава, че е за други същества. Както научих, в зависимост от функцията, феромоните се разделят на 30 групи. Най-разпознаваемите са: тези за секс, агресия, алармиращите и оставящите следа.
Видът феромони, който най-често свързваме с тях, са тези, които ,,привличат“, наречени атрактанти. Те имат много интересна функция, защото повлияват на вомероназалния орган, който е отговорен за приеманете на химични сигнали. При хората рецепторът се намира от двете страни на ноздрите.
Знаехте ли, че феромоните могат да предизвикат различни реакции в тялото? Какви са те? Например те могат да променят ритъма на дишане, да повлияят на температурата на тялото, пулса и дори кръвното. Както можете да видите, феромоните не са толкова пасивни, колкото може би сме смятали.
Феромоните в козметичните продукти
Много години хората са се опитвали да разработят начин за имплементиране на феромоните в козметиката. Може би не във всички продукти, но най-вече при парфюмите – все пак те директно повлияват на възприятието ни на миризма. Презумцията, че феромоните за секс при животните са същите и при хората. Ето защо мускусът се добавя към някои парфюми. Друга презумция е, че парфюмите с феромони повлияват повече на човека, който го носи, а не на околните. С други думи, ние се чувстваме ,,предразположени“ да приемаме ароматни сигнали от другите. Ето защо понякога мъжките парфюми съдържат женски феромони, както и обратното.
От къде идва магията? Химическо съдържание на феромоните
Най-важната химичеста съставка, от която идва и действието, са 2 стероида: андростенол и андростерон. И ето един интересен факт: и жените и мъжете изглеждат по-добре, по-интелигентни и надеждни са, когато са се напръскали с андростенол. Учудващо е и, че има отделен феромон, който също се използва в парфюмите, причиняващ агресия и асоцииращ се с доминантност. Следователно, ако искате да спечелите малко уважение, използвайте андростенон.
Феромони: опции
Работят ли феромоните? Успяват ли да засилят привличането?
За моя изненада, се оказва, че съставките, използвани в парфюмите нито стимулират вомероназалния орган, нито нервната система. С други думи, не те пасват на определението за феромони, което имате наум.
Все пак феромоните работят като ароматни атрактанти и тяхното влияние върху хората е, че стимулират рецепторите им. С прости думи, феромоните нямат описания от марките, които искат да продадат парфюмите, ефект. Това, върху което повлияват, е самият аромат – те правят парфюма по-хубав. Доказано е, че някои аромати привличат мъжете/жените и затова се използват често.
Въпреки че феромоните не работят като магически любовен елексир, не подценявайте силата на аромата.
Вашият коментар