Дълго време търсих добри съставки или козметика, които да хидратират и успокоят моята изключително суха кожа. Най-накрая реших да опитам нещо, което хората с атопичен дерматит съветват да се използва – емолиенти. Как помагат те на кожата?
Какво са емолиентите и как действат?
Емолиентите са съставки, които би трябвало да хидратират и направят кожата по-устойчива. Всъщност можете да ги намерите в много продукти за грижа за кожата като масла, кремове и други. Те са отговорни за ограничаването на трансепидермална загуба на вода (TEWL). Те създават слой върху повърхността на кожата, който защитава епидермиса от загубата на вода и от външни вреди.
Ефекта? Кожата е добре хидратирана, гладка и мека. Процесите й на регенериране също са по-ефективни, както и борбата срещу болести като: суха кожа, екзема, алергия, атопичен дерматит. Добра идея е да използвате емолиенти, както вече можете да видите, дори и профилактично. Но най-вече трябва да третирате кожата с емолиенти, когато страдате от дерматологични проблеми.
Какви са химични съставки се съдържат в емолиентите?
Продуктите, съдържащи емолиенти, се различават в зависимост от това от какво са направени, видовете, предназначението и ефекта от тях. В тях можете да намерите тези съставки:
- оклузивни агенти – те предотвратяват изпаряването на водата; те са: вазелин, парафин, минерални масла, ланолин, восъци и някои алкохоли
- хумектанти – те успяват да свържат водата във всички слоеве на кожата; те са: глицерин, урея, хиалуронова киселина, млечна киселина
- епидермални липиди – повлияват и подобряват епидермиса, обогатяват кожата с вода, правят я по-устойчива на повреди, предотвратяват възпаленията и алергичните реакции
- антипрутични агенти – това са ментолът и камфорът
- такива против стареене – колаген, ретинол, хиалуронова киселина и витамини
- имунологични агенти
- слънцезащитни филтри
Емолиенти в грижата за косата
Скалпът и косата се нуждаят от защита от вредни външни агенти. Ето защо трябва да си вземете шампоани, които съдържат естествени масла, омега 3, 6 и 9, алантоин и d-пантенол. Подобни шампоани не причиняват мазни корени, а успокояват скалпа и елиминират пърхота.
Дали съм забравила да добавя нещо? Или пък може би имате някакви въпроси относно емолиентите и използването им при грижата за кожата и косата? Очаквам вашите коментари.
Вашият коментар